Podniesienie koncentracji, poprawienie wydolności, zwiększenie energii, uśmierzenie bólu czy skuteczniejsza regeneracja — w poniższym artykule przyjrzymy się roli kratomu w sporcie.

Zastanowimy się, jak może wpłynąć na osiągnięcia sportowe, energię, wydajność, koncentrację czy łagodzenie bólu. Dowiesz się, co ma wspólnego z regeneracją oraz czy jest dozwolony przez organizacje sportowe.

Zielony Kratom

Czynniki wpływające na progres wyników sportowych

Postęp w sporcie to nie tylko kwestia ciężkiej pracy na sali treningowej czy bieżni. Za każdym rekordem, osiągnięciem czy nawet niewielką poprawą stoi szereg okoliczności, które mają na to wpływ.

  • Regeneracja: odpowiedni odpoczynek po treningu pozwala mięśniom się zregenerować, co sprzyja budowaniu siły i wytrzymałości.
  • Sen: jakość i ilość snu ma kluczowe znaczenie dla regeneracji organizmu. W trakcie snu nasze ciało odpoczywa, naprawia mikrourazy powstałe w trakcie treningu i przywraca równowagę hormonalną. Niewystarczający sen może prowadzić do zmniejszenia wydajności, pogorszenia koncentracji i zwiększenia ryzyka kontuzji.
  • Koncentracja: skupienie na treningu i technice oraz świadomość ciała to klucz do osiągnięcia lepszych wyników. Jej brak może prowadzić do błędów, które w dłuższej perspektywie będą hamować postępy.
  • Energia: dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości energii przed treningiem pozwala na efektywne wykorzystanie czasu spędzonego na ćwiczeniach. Zbilansowana dieta, odpowiednio dobrana do intensywności treningu, oraz suplementy mogą przyczynić się do podniesienia poziomu energii.
  • Stres: radzenie sobie ze stresem, zarówno tym związanym z treningiem, jak i codziennymi wyzwaniami, wpływa na zdolność organizmu do adaptacji i uczenia się nowych umiejętności.

Kratom na zwiększenie energii oraz wydolności

Mitragyna speciosa może być cennym wsparciem dla tych, którzy szukają naturalnych sposobów na zwiększenie energii.

Jednym z jej głównych składników jest alkaloid mitraginina, który działa jako stymulant na centralny układ nerwowy. W niewielkich dawkach może przyspieszać metabolizm, zwiększając w ten sposób uczucie energii i czujności.

Komponenty aktywne mogą przyspieszyć przepływ krwi, co z kolei dynamizuje transport tlenu do komórek ciała. Jego lepsza dystrybucja pozwala na wydajniejsze działanie mięśni, dając uczucie większej energii, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej.

Kratom poprawia również ogólne samopoczucie; lepszy nastrój może przekładać się na większą motywację do treningu.

Jaką odmianę wybrać, by dodać sobie energii? Zajrzyj do artykułu, w którym opisywaliśmy działanie poszczególnych rodzajów.

Jak kratom wpływa na koncentrację?

Niektórzy użytkownicy opisują wystąpienie uczucia wyostrzenia zmysłów, co może pomagać w lepszym skupieniu się na szczegółach czy wychwytywaniu istotnych informacji.

Związki chemiczne zawarte w kratomie oddziałują z receptorami w mózgu, wpływając na nasze postrzeganie, reagowanie, funkcjonowanie umysłowe. W odpowiednich dawkach mogą prowadzić do uczucia większej klarowności myśli i zdolności koncentracji.

Czerwony kratom

Kratom w łagodzeniu bólu

Szerokie spektrum działania azjatyckiej rośliny znajduje zastosowanie w łagodzeniu różnych rodzajów bólu — od bólów głowy, przez mięśniowe, aż po chroniczne dolegliwości. Wiele osób z chorobami przewlekłymi, odnotowuje poprawę komfortu życia po jej zastosowaniu.

Działa on na receptory opioidowe, co wpływa na odczuwanie bólu. Dlatego może być szczególnie przydatny osobom uprawiającym sport, które doświadczają bólu mięśni i stawów po intensywnym wysiłku fizycznym.

Kratom a regeneracja i sen

Może okazać się wartościowym wsparciem w procesie regeneracji i poprawie jakości snu.

Dawki niektórych odmian mogą powodować efekt uspokajający, i tym samym pomagać w zasypianiu. Jednak warto podkreślić, że nadmierne spożycie może prowadzić do przeciwnego skutku — bezsenności.

Dzięki swoim właściwościom relaksacyjnym mitragyna przypuszczalnie pomaga w rozluźnieniu mięśni po wzmożonym wysiłku. Może to przyspieszyć proces regeneracji, wspomagając mięśnie w odpoczynku oraz przygotowaniu na kolejne wyzwania.

Czy kratom w sporcie jest zakazany?

Obecnie nie ma listy zakazanych substancji, która obejmowałaby kratom.

Jednak w niektórych krajach jego stosowanie może być zabronione. Ważne jest, aby sprawdzić przepisy i zasady dotyczące stosowania substancji w konkretnym sporcie. Lista Substancji i Metod Zabronionych jest aktualizowana co roku przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

Aktualnie obowiązująca pełna lista substancji i metod zabronionych znajduje się tutaj.

Przed użyciem kratomu zawsze zaleca się konsultację z lekarzem i zapewnienie zgodności z przepisami.

Biały kratom

Wnioski

Kratom posiada szereg właściwości, które mogą wspierać sportowców w różnych aspektach ich aktywności — od zwiększania energii, poprzez poprawę koncentracji, aż po łagodzenie bólu i wspomaganie regeneracji.

Jak każda substancja, działa inaczej na różne osoby. Eksperymentować należy w granicach rozsądku, mając na uwadze potencjalne skutki uboczne oraz obserwować, jak reaguje organizm. Istotne jest, aby być odpowiedzialnym konsumentem; dowiedz się jak najwięcej o kratomie przed jego zastosowaniem.

Chociaż mitragyna speciosa oferuje wiele korzyści, nie powinna być traktowana jako główny substytut, ale co najwyżej dodatek. Wspieranie diety, odpowiedni trening, a przede wszystkim należyty odpoczynek i regeneracja, nadal stanowią podstawę sukcesu w sporcie.

Tak jak w przypadku innych suplementów oraz produktów spożywczych, jakość jest bardzo ważna. Warto wybierać sprawdzone źródła, takie jak Kratom bird, by mieć pewność co do skuteczności i bezpieczeństwa artykułu.

Uwaga: Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie do celów informacyjnych i nie stanowi porady medycznej.

Źródło:

  1. Mitragyna speciosa, https://en.wikipedia.org/wiki/Mitragyna_speciosa
  2. Lista Substancji i Metod Zabronionych, https://antydoping.pl/kontrole/miedzynarodowy-standard-listy-substancji-i-metod-zabronionych/
  3. Rodzaje kratomu: poznaj bogactwo odmian i ich działanie